Preot Constantin Voina

Preoți slujitori Decembrie 21, 2011

Preotul Voina Constantin s-a născut la data de 4 febrarie 1964 în satul Nemțișor, comuna Vânători, jud Neamț. Școala primară și gimnazială a urmat-o în satul natal, apoi treapta întâi de liceu la Liceaul “Ștefan cel Mare” din Tg. Neamț. Între 1980- 1985 a urmat cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț.

În vara anului 1985 se căsătorește cu învățătoarea Creangă Maria , iar la 22 febrarie 1987 este hirotonit preot pe seama parohiei Bârlești, comuna Erbiceni, protopopiatul Hârlău. Familia părintelui a fost binecuvântată cu 2 copii: Cezara, studentă în anul V la Facultatea de Farmacie și Emanuel, student în anul II la Facultatea de Medicină Generală din Iași.

Între anii 1990-1994 părintele urmează cursurile Facultății de Teologie “Dumitru Stăniloaie” din Iași, absolvind în sesiunea iunie 1994.

În 1993 se tranferă la parohia Erbiceni unde iși desfășoară activitatea și în prezent.

Parintele paroh a înființat un cor de copii care dau răspunsurile la Sfânta Liturghie, în acest sens fiindu-i de ajutor faptul că a predat religie și muzică la Școala Erbiceni, atât la clasele primare cât și gimnaziale.

Data hirotonire: 1987-02-22